فوم پلی استایرن انبساطی یا  Expanded polystyrene(EPS)  در ایران با نام یونولیت یا پلاستوفوم شناخته می شود. این فوم نوع خاصی از پلی استایرن است که به آن عامل فوم کننده اضافه شده است.

پلی استایرن، ماده شیمیایی است که برای نخستین بار در سال ۱۸۳۹ توسط دیوید سایمون کشف شد. با این حال پلیمیریزاسیون این ماده و تهیه و استفاده تجاری آن برای نخستین بار در سال ۱۹۳۴ توسط کمپانی داو، در آلمان صورت گرفت. فوم پلی استایرن انبساطی یا همان یونولیت برای نخستین بار در زمان جنگ جهانی دوم توسط ارتش آلمان نازی برای ساخت پل های شناور روی آب به کار گرفته شد.

گفتنی است ماده شیمیایی پلی استایرن که یک هیدروکربن طویل زنجیر است. در آن مراکز متغیر کربنی به گروه‌های فنیل (نامی که به بنزن حلقه‌ای داده می‌شود) متصلند. این ماده خود در ۳ نوع معمولی، مقاوم و انبساطی تقسیم می شود که EPS همان نوع انبساطی آن است.

کاربردهای فوم پلی استایرن انبساطی یا EPS

فوم پلی استایرن انبساطی  سبک است و ضریب حرارتی پایینی دارد. از این رو در کاربردهای مختلف چون عایق حرارتی و صوتی در ساختمان ها به جای بلوک های سیمانی و سفالی مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به دليل كاستن بار مرده در مقابل زلزله پايدارري بيشتري دارد. در هنگام زلزله خرد نمي شود. ضمن اینکه استفاده از آن هزینه های ساخت و ساز چون آهن آلات، گچ و خاک، سرعت زیاد اجرا و در نتیجه هزینه های دستمزد پایین تر و… را کاهش می دهد.

۱۰سانتی متر یونولیت یا پلاستوفوم معمولی در برابر صدا ۴۲ دسیبل و در برابر حرارت ۳۵ درصد عایق است. از این رو این عایق کاربردهای متنوع دیگری چون ساخت انواع فوم‌های بسته بندی و انواع یخدان و ترموس و یا عایق برودتی در سردخانه و یخچال های صنعتی نیز دارد.

شاید بزرگترین مشکل این فوم آتش پذیری آن باشد.  اگر از انواع مناسب آن استفاده شود و با پوشش های مناسب پوشیده شود این مشکل تا حد زیادی مهار می شود. و می تواند به راحتی در صنعت ساختمان به کار گرفته شود.

شرکت سپید پلاست البرز با در نظر گرفتن تمام این مزایا، به تولید نوع بهتری از پلی استایرن به نام فوم پلی استایرن اکسترود شده یا XPS می پردازد. این عایق ضمن داشتن تمام مزایای فوق از ضریب حرارتی کمتر، جذب رطوبت کمتر، وزن مناسب تر برخوردار است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *