عایق حرارتی XPS  یا فوم پلی استایرن اکسترود شده با تغییراتی که در آن داده شده است نسبت به   فوم پلی استایرن انبساطی یا همان EPS ویژگی های بهتری دارد  و آنرا در صنعت ساختمان بهتر می کند.

تحقیق و توسعه برای استفاده از پلی استایرن از زمان تجاری سازی آن یعنی جنگ جهانی دوم تا کنون ادامه دارد و هر روز بهبودهایی در آن توسط شرکت ها و دانشگاه های جهان داده می شود.

Extruded Polystyrene یا XPS از اختلاط پلی استایرن معمولی ( GPPS ) با عوامل فوم کننده ( Foaming Agent) طی فرآیند اکستروژن به دست می آید. ورق عایق XPS  به دلیل ویژگی های خاص خود در موارد زیادی جهت عایق کاری ساختمان ها جایگذین پشم سگ ، پشم شیشه ، ورق عایق EPS( در کشور ما مشهور است به یونولیت) شده است.

عایق حرارتی XPS  در مقابل عایق حرارتی EPS

نخستین تفاوت XPS  نسبت به EPS بهبود حدود ۲۵ درصدی ضریب حرارتی آن است. در حالی که EPS دارای ضریب حرارتی ۰٫۰۴۷  است در XPS این ضریب به حدود ۰٫۰۳ کاهش یافته است.

مزیت دیگر آن رطوبت پذیری کمتر در مقابل EPS است. این نوع عایق در مقابل رطوبت بسیار مقاوم است و آب را به خود جذب نمی کند. حجم XPS با جذب رطوبت تنها ۰٫۳ درصد افزایش می یابد در حالی که این EPS  در حدود ۲ تا ۴ درصد افزایش حجم می دهد که به نسبت قابل توجه است.

دیگر مزیت XPS نسبت به EPS ضربه پذیری بهتر آن است. در حالی که EPS در حدود ۲۵ تا حداکثر ۷۵ پوند در اینچ مربع فشار را تحمل می کند، XPS از حداقل ۴۰ تا ۱۰۰ پوند را تحمل می کند.

R-Value یا همان تفاوت ضریب حرارتی این دو نوع عایق را در شکل زیر می بینید. هر چه این مقدار بیشتر باشد به معنی صرفه جویی بیشتر انرژی در یک ساختمان است.

شکل زیر رطوبت پذیری دو عایق XPS و EPS مقایسه شده اند.

شرکت سپید پلاست البرز اولین تولید کننده این نوع عایق در ایران است. برای آشنایی بیشتر با XPS کافی است با ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *