شرکت سپید پلاست البرز با هدف تولید محصولاتی که منجر به صرفه جویی درمصرف انرژی می شوند تاسیس گردیده است و در حال حاضر دارای خطوط تولید زیر می باشد:

 1. خط تولید فوم پلی استایرن اکسترود شده (Extruded Polystyrene ) که اختصارا به XPS مشهور است و جهت عایق کاری در ساختمان ها و صنعت دارای کاربرد وسیعی می باشد.
 2. خط تولید ورق های پوشش سقف های شیب دار با نام تجاری آکروتایل از جنس پلی وینیل کلرید با پوشش رزین مهندسی ASA که دارای قابلیت بسیار خوب از نظر مقاومت در برابر شرایط متفاوت جوی می باشد.

درک نیازهای مشتریان مهمترین عامل موفقیت ماست. امیدواریم با ارائه محصولات سبز در جهت کاهش استفاده از منابع طبیعی و حفظ محیط زیست موفق عمل کنیم. در این بخش شرح کوتاهی از ورق های XPS و کاربردهای آن به ویژه در صنعت ساختمان آمده است.

فوم پلی استایرن اکسترود شده XPS

ورق عایق (XPS ( Extruded Polystyrene

ورق فوم پلی استایرن اکسترد شده اختصارا به XPS مشهور است، صفحات عایقی است که کاربرد بسیار وسیعی در ساختمان و صنعت دارد. این فرآورده از اختلاط پلی استایرن معمولی ( GPPS ) با عوامل فوم کننده ( Foaming Agent) طی فرآیند اکستروژن به دست می آید.

محصول تولیدی ما عاری از هرگونه گازهای مخرب محیط زیست مانند CFC است که برطبق قوانین وضع شده پروتکل مونترال استفاده از آن ها منع شده است. ورق عایق XPS  به دلیل ویژگی های خاص خود در موارد زیادی جهت عایق کاری ساختمان ها جایگذین پشم سگ ، پشم شیشه ، ورق عایق EPS( در کشور ما مشهور است به یونولیت) شده است. علاوه بر ویژگی عایق کاری ، سطوح ایجاد شده پس از نصب XPS قابلیت ویژه ای جهت استفاده از مالح سنتی را داراست.

ویژگی های مهم XPS به شرح زیر است:

عایق بسیار خوب ( ضریب هدایت گرمایی حدود ۰٫۰۳w/m.k )

جذب آب بسیار کم ( کم تر از ۱درصد)

مقاومت فشاری بالا ( ممقاومت فشاری تقریبا تمام عایق ها پس از جذب آب کاهش می یابد، ولی در مورد XPS تغییری نمی کند).

XPS is general name of a range of extruded poly styrene foam insulation boards manufactured through a continuous extrusion process, XPS products possess a rigid closed cell structure with unique properties such as low thermal conductivity ,high resistance to water penetration and high compressive strength . It is lightweight and easily bonded.

Our XPS products are CFC Free ,they don’t contain fully halogenated chlorofluorocarbons (CFCs) regulated by the United Nations Environment Program ( UNEP) in the Montreal Protocol.

XPS extruded polystyrene boards considerably reduce energy loss through externals walls of new and existing buildings .They keep their structural and thermal integrity even when buried, and are extremely resistant to the rigors of site conditions. It  also provides a good substrate for any finishing jobs such as plastering, dry lining and rendering.

جدول مقایسه ضریب حرارتی عایق های متداول

نوع مصالح

Material Type

پلی استایرن انبساطیEPS پشم سنگRock Wool سفالClay Block Brick پشم شیشهGlass Wool چوب Wood پلی یورتان PU XPS
(w/m.k)Thermal Conductivity ۰٫۰۴۷ ۰٫۰۴۷ ۱-۱٫۳ ۰٫۰۵۴ ۰٫۲۳ ۰٫۰۳ ۰٫۰۳

 برخی کاربردهای ورق XPS در ساختمان و صنعت:

 1. ساخت دیوار عایق ( مشروح در صفحات)
 2. عایق بندی دیوارهای خارجی / استفاده به عنوان عایق در دیوارهای آجری و سنگی
 3. عایق بندی سقف
 4. عایق بندی کف
 5. عایق بندی دیوارها ، سقف و کف سردخانه ها
 6. عایق بندی سطوح جهت جلوگیری از یخ زدگی ساختمان ها ، خیابان ها و خطوط ریلی
 7. عایق بندی دیوارهای فونداسیون
 8. استفاده به عنوان هسته عایق ساندویچ پانل

 

 

مشخصات ورق XPS :

ضخامت Thickness ۲-۶ cm
عرض  Width ۶۰ cm
طول Length طبق سفارش
چگالی Density ۳۶-۴۴ Kg/m3

XPS applications in construction and industry:

 1. Continuous insulation on steel stud cavity walls
 2. Ideal insulation material for roofing
 3. Insulation of external walls of new and existing buildings.
 4. An ideal heavy-load-bearing insulation materials for any kind of floors in warehouses, parking areas, as well as residential and commercial buildings.
 5. An ideal heavy-load-bearing floors such as those found in cold stores, while its close tolerance, dust-free surface allows for perfect bonding to variety of sheet materials in high quality sandwich panels used in the cold storage industry.
 6. Frost protection for buildings, streets and railways
 7. Insulating Exterior foundation walls
 8. Sandwich Panels with XPS core Layers

 

 

 

 

 

 

دیوار عایق XPS

استفاده از دیوارهای پیش ساخته ( Dry Wall ) و دیوارهای غیر باربر، در جهان رو به گسترش است. در این سیستم جهت اجرای دیوار از یک اسکلت فلزی سبک گالوانیزه استفاده و دو طرف آن با صفحات مناسبی پوشش داده می شود. صفحات پوشش دهنده مختلفی از جمله گچ برگ ، سیمان برگ و ورق های XPS به کار می رود. سیستم مورد استفاده این شرکت پوشش با صفحات XPS تولیدی خود می باشد که نسبت به سیستم های مشابه دارای مزایای فراوانی از جمله موارد زیر است:

سرعت و دقت در اجرا-کاهش قابل ملاحظه زمان اجرای پروژه

عایق بسیار مطلوب در برابر حرارت و صدا

قیمت مناسب

ضایعات کم

ایمنی بالا به علت وزن سبک

کاهش هزینه احداث فونداسیون و سازه به علت کاهش بار مرده و نتیجتا ایمن سازی در برابر زلزله به علت سبکب

انعطاف پذیری معماری

دسترسی و تعمیر آسان تاسیسات

کاهش قابل ملاحظه هزینه حمل و نقل در مقایسه با مصالح سنتی مثل آجر ، شن  و ماسه ، سیمان و…

کاهش قابل توجه سر و صدا و آلودگی ها در محیط پروژه

اجرای آسان تاسیسات مکانیکی و برقی

مقاومت استاندارد در مقابل آتش

برآوردن الزامات مبحث ۱۹

اجرای مصالح پوششی مختلف مثل گچ و سیمان روی آن امکان پذیر خواهد بود.

به دلیل ویژگی فوق آلعاده در برابر جذب آب نسبت به عایق های دیگر برای کار بر روی اسکلت فلزی مناسبتر است.

شیوه اجرا:

همانگونه که شرح داده شد، دیوارهای XPS دیوارهای غیر باربری هستند که برای تقسیم فضاهای داخلی و پیرامونی ساختمان ها استفاده می شوند که معمولا به دو روش اجرا می شوند که به شرح زیر می باشند:

دیوار با صفحات XPS در دو طرف:

در محله نخست رانرهای U شکل توسط تفنگ میخکوب و یا پیچ و رول پلاک مطابق شکل به کف و سقف و کناره ها نصب می گردد. در مرحله بعد با لحاظ کردن مکان درب و پنجره ها و همچنین مکان نصب کابینت ، شوفاژ، فن کوئل، روشوئی، LCD و… استادها و سازه ها نصب تجهیزات را در فواصل حداکثر ۶۰ سانتیمتر توسط پیچ های فولادی سر مته دار به رانرها نصب نموده و سپس بر اساس نقشه های تاسیسات لوله های آب، توسط پیچ های سر مته دار و واشرهای جای گذاری شده و در مرحله بعد ورق ها به ضخامت ۲تا۳ سانتی متری XPS را به دو سطح دیوار توسط پیچ های سر مته دار و واشرهای گالوانیزه نافی مخصوص به سازه پیچ می گردد.

پس از این مرحله سطح فوم عایق پلی استایرن اکسترود شده  XPS توسط سیمان مخصوص XPS اندود شده که پس از این مرحله همانگونه که در شکل مشخص شده است دیوار آمادگی کامل جهت مالش و یا نصب کلیه مصالح سنتی و مدرن که بر اساس جزئیات معماری مشخص می شود را دارا خواهد بود. ضمنا جهت فیکس نمودن لوله های تاسیسات به دیوارها از فوم پلی اورتان استفاده می شود.

دیوار با صفحات XPS در وسط:

در این روش تمام مراحل روش اول اجرا شده، با این تفاوت که هنگام نصب رانرها و استادها صفحات XPS به جای اینکه در طرفین نصب گردد در داخل آن ها قرار داده خواهد شد.

 

مقایسه عایق های حرارتی:

در استفاده از عایق ها ، ضریب هدایت حرارتی مصالح و مقاومت حرارتی آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشند. بطوریکه در کتاب مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان به مصالح با سیستم مرکبی که انتقال گرما از محیطی به محیط دیگر را به طور موثر کاهش دهد عایق حرارتی قابل استفاده در ساختمان اطلاق می شود و آن عایقی است که ضریب هدایت حرارتی آن کمتر یا مساوی ۰٫۰۶۵ w/m.k و مقاومت حرارتی آن  مساوی یا بیشتر از ۰٫۵m2.k/w باشد. در جدول زیر مقایسه مقاومت حرارتی چند محصول نسبت به فوم پلی استایرن اکسترود شده یا  XPS براساس جداول پیوست مبحث مقررات ملی ساختمان ارائه شده است.

بر مبنای فرمول مقاومت حرارتی هرگاه کم شود مقاومت حرارتی افزایش می یابد بطوریکه مطابق جدول زیر برای ایجاد مقاومت حرارتی R=0.5 ورق XPS به ضخامت ۱٫۵ سانتی متر نیاز است و برای رسیدن به همین مقاومت نیاز به بلوک سفالی به ضخامت ۲۵ سانتیمتر و یا نیاز به آجر سوراخدار به ضخامت ۴۲ سانتیمتر می باشد.

جدول مقایسه مقامت حرارتی چند نمونه از مصالح بر اساس پیوست ۸ مبحث۱۹

نوع مصالح Material آجر سوراخدار Cored Brick آجر توپر Common Brick بلوک سفالی Clay Block Brick بلوک سیمانی Concrete Block XPS
ضخامت Thickness cm ۴۲ ۵۸ ۲۵ ۶۲ ۱٫۵
مقامت حرارتی R.Value m2.k/m ۰٫۵ ۰٫۵ ۰٫۵ ۰٫۵ ۰٫۵

مقایسه وزن دیوار XPS با دیوارهای متعارف

نوع مصالح Material آجر سوراخدار Cored Brick آجر توپر Common Brick بلوک سفالی Clay Block Brick بلوک سیمانی Concrete Block دیوار گچی Gypsum Board XPS
ضخامت Thickness cm ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۱۰ ۱۰
وزن Weight Kg/m2 ۱۳۵ ۱۸۰ ۱۲۰ ۱۲۵ ۷۰

۵

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *